Tuesday 24th November 2020

مسئول کمیسیون بهداشت و درمان شورای اسلامی شهر هیدج: آنچه در رابطه با بیماری کرونا مهم است ایجاد آرامش در جامعه است

کد خبر: 1832 | تاریخ انتشار: 8:17:35 - جمعه 20 نوامبر 2020 | بدون نظر

دکتر عسگری با بیان مطلب فوق، گفت: یکی از روش‌‌های اصلی انتقال بیماری کرونا از طریق قطرات تنفسی است که افراد در هنگام صحبت، آواز، سرفه یا عطسه بیرون می‌دهند. اگرچه تحقیقات درباره این موضوع ادامه دارد، اما می‌دانیم که این ویروس می‌تواند توسط افرادی که علائمی از خود نشان نداده‌اند نیز منتقل شود، یعنی برخی افراد می‌توانند ناقل باشند در حالیکه خود از آن خبر ندارند. این امر یکی از دلایل اهمیت فراوان فاصله‌گذاری اجتماعی در مناطقی است که بیماری کرونا در آنجا شیوع گسترده دارد.

مسئول کمیسیون بهداشت و درمان شورای اسلامی تصریح نمود: ما بدون ماسک طعمه راحت‌تری برای کرونا هستیم؛ زیرا بدون هیچ تلاشی می‌تواند وارد دستگاه تنفسی ما شود. اغلب دفترها و اداره‌ها دستگاه‌های مناسب تهویه هوا ندارند که این موضوع به تنهایی خطر ابتلا به کروناویروس را چندین برابر می‌کند و استفاده از ماسک را برای ما حیاتی‌تر می‌سازد.

وی در ادامه افزود : یادآوری می‌کنیم که فقط با سرفه و عطسه کرونا منتقل نمی‌شود. برخی افراد سیستم ایمنی قوی دارند و کرونا در آنها به صورت شدید یا واضح نمایان نمی‌شود.
اگر فرد ناقل باشد یا مبتلا به کرونا با علائم غیرقابل تشخیص باشد، چنانچه با صدای بلند صحبت کند یا نفس‌های عمیق بکشد، تمام فضای محل کار را در عرض چند ساعت آلوده می‌کند. یعنی فردی به راحتی می‌تواند شما را به کرونا مبتلا کند حتی بدون اینکه خودش بداند.

دکتر عسگری در ادامه با بیان اینکه: اغلب مبتلایان دچار بیماری خفیفی شده و بهبود پیدا می کنند، اما این بیماری می تواند برای بقیه شدید و بسیار خطرناک باشد ، گفت شهروندان عزیز مراقب سلامت خود باشند و با رعایت توصیه ها و پروتکل های بهداشتی از دیگران نیز محافظت کنند.
ایشان همچنین درهمین رابطه مواردی را به شرح توصیه نمود:
1- از شست و شوی دست‌ها و محلول‌های ضدعفونی غافل نشوید و تمامی مواردی که در استفاده بین شما و همکاران‌تان مشترک است را ضدعفونی کنید.
2- قبل از استفاده از سرویس بهداشتی ابتدا دست‌گیره‌ در را ضدعفونی کنید، در را باز بگذارید و خودتان چند دقیقه بیرون بایستید تا هوا جا به جا شود سپس شیرآلات را با محلول‌های الکلی، ضدعفونی کنید.
3- تا جایی که ممکن است از سرویس بهداشتی فرنگی عمومی استفاده نکنید و اگر مجبور به استفاده شدید، از کاورهای یکبار مصرف، برای پوشاندن سطح سرویس بهداشتی کمک بگیرید.
4- بهتر است برای شستن ظروف خود از اسکاج یا ابر شخصی استفاده کنید. به جریان هوا و باز بودن پنجره‌ها توجه کنید به خصوص حالا که کم کم هوا رو به سرما است. نیازی نیست تمام پنچره باز باشد، فقط به اندازه‌ای که مطمئن شوید هوا جریان دارد کافی است .

عضو شورای اسلامی شهر هیدج با اشاره به اینکه آمادگی کامل برای اقدامات پیشگیرانه در میان نهادهای مسئول وجود دارد، خاطرنشان کرد: مدیریت تخصصی در این رابطه بر عهده وزارت بهداشت است و نهادهایی مانند شهرداری، سازمان‌های حمایتی هستند که در کنار وزارت بهداشت دستورالعمل‌ها و وظایفی که برعهده شان است را انجام می‌دهند.

دکتر عسگری در پایان ضمن تشکر از زحمات و تلاش‌های شبانه روزی مدافعان سلامت و کادر درمانی ، تاکید نمود تنها راه کنترل، مقابله و مبارزه با این بیماری منحوس همدلی ، مسئولیت پذیری و رعایت موارد بهداشتی از سوی تک تک افراد جامعه است.

تاریخچه شهر

هیدج یکی از شهرهای استان زنجان است که در فاصله ۷۳ کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و از غرب به صائین قلعه از شرق به خرمدره متصل می شود زبان مردم این شهر ترکی آذربایجانی با لهجهٔ خاص هیدج است. این شهر زادگاه حکیم هیدجی است. در گذشته مردمان آن را “هيه” مي ناميدند که در آن دروازه و کاروانسرا براي استراحت کاروان بوده، نام هيدج از هودج يا محمل گرفته شده که در زمان هاي گذشته براي حمل بزرگان استفاده مي‌شده ، قدمت اين شهر به زمان هاي دور برمي گردد ولي از زماني که دختر شاه خدابنده سلطان محمد خدابنده که مقبره آن درگنبد سلطانيه است ،هنگام عبور از آن شهر که آن زمان روستايي دور بوده ، دخترش دچار بيماري شديدي شده و بعد از مداوا در همان مکان فوت مي‌کند از آنجا که اين منطقه آب و هوايي بسيار مطبوع داشته در همانجا دخترش را دفن و مقبره‌اي زيبا از سنگ مرمر سفيد وکمياب برايش مي سازد که در سال 1352 توسط تاراجگران هويت ربوده شد و از آن زمان نام هيدج در بين شهرهاي معروف در تاريخ ايران ماندگار شد.

اطلاعات تماس

ایران – استان زنجان، هیدج، بلوار امام خمینی، میدان شهرداری
کد پستی :
۴۵۷۳۱۳۷۵۷۱

شماره تماس با تلفنخانه:
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

فکس :
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

پست الکترونیکی :
info@hidaj.ir

Template Design:Dima Group