Tuesday 24th November 2020

شهردار هیدج: شهروندان قبل از خرید ملک از شهرداری استعلام بگیرند

کد خبر: 1784 | تاریخ انتشار: 3:17:18 - دوشنبه 9 نوامبر 2020 | بدون نظر

شهردار هیدج: شهروندان قبل از خرید ملک از شهرداری استعلام بگیرند

شهردار هیدج با اشاره به واردشدن ضرر و زیان به برخی شهروندان به دلیل عدم آگاهی از قوانین شهرسازی، گفت: عده ای از شهروندان عزیز ما به خاطر عدم اطلاع درست از قوانین شهرسازی و بدون درنظر گرفتن کاربری اراضی مختلف گرفتار برخی افراد سودجو می شوند که از عدم آگاهی این افراد برای رسیدن به منافع اقتصادی خویش سواستفاده می کنند لذا به منظور جلوگیری از بروز مشکلات حقوقی برای خریداران املاک و واحد‌های ساختمانی باهرنوع کاربری، لازم است تمامی شهروندان عزیز قبل از خرید ملک از شهرداری استعلام بگیرند.
مهندس حیدری اظهار کرد: با توجه به این‌که مشاهده می‌شود املاک در بیشتر موارد بدون در نظر گرفتن نوع کاربری به ویژه در حاشیه شهر، خارج از محدوده شهری در اراضی کشاورزی و عدم رعایت سرانه‌ها به قطعات کوچک تفکیک و بدون استعلام از شهرداری خرید و فروش می‌شوند که این امر علاوه بر هدررفت سرمایه، مشکلات عدیده‌ای برای مردم ایجاد می‌کند.
وی با بیان این‌که شهروندان هیدجی باید از تفکیک یا خرید و فروش قطعات کمتر از ۱۶۰ مترمربع در قسمت پایین‌تر از رودخانه کبیر و زمین هایی با متراژ کمتر از ۱۸۰ مترمربع در قسمت شمالی رودخانه خودداری نمایند، ادامه داد: این امر به استثنای زمین‌های مسکن مهر و تعاونی کارکنان دولت است.
شهردار هیدج به تفکیک غیرقانونی املاک موروثی هم اشاره کرد و گفت: برای صدور پروانه ساختمانی املاک دارای یک پلاک ثبتی یا مشاع، حضور و تقاضای تمام وراث الزامیست اما متأسفانه گاهی اوقات یکی از وراث بدون اخذ پروانه ساختمانی در سهم خود ساخت و ساز می کند که درنهایت با مشکل مواجه می‌شود. همچنین گاهی نیز به دلیل عدم رعایت حدنصاب، امکان تفکیک ملک وجود ندارد که همین امر وراث را با مشکلاتی مواجه می نماید.
حیدری با اشاره به ضرورت پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز، تاکید کرد: شهرداری در رابطه با صدور پروانه ساخت برای املاک با شرایط فوق اقدامی نخواهد داشت‌.
این مسئول یادآور شد: از شهروندان هیدجی درخواست می‌شود ضمن رعایت موارد مذکور پیش از خرید و معامله املاک بطور قطع با مراجعه به شهرداری از نوع کاربری ملک طبق طرح تفصیلی آگاه و از اینکه آیا حدنصاب تفکیک اجازه صدور پروانه ساختمانی را برای آن ملک می‌دهد یا خیر، مطمئن شوند تا گرفتار افراد فرصت طلب و کلاه‌بردار نشوند.

تاریخچه شهر

هیدج یکی از شهرهای استان زنجان است که در فاصله ۷۳ کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و از غرب به صائین قلعه از شرق به خرمدره متصل می شود زبان مردم این شهر ترکی آذربایجانی با لهجهٔ خاص هیدج است. این شهر زادگاه حکیم هیدجی است. در گذشته مردمان آن را “هيه” مي ناميدند که در آن دروازه و کاروانسرا براي استراحت کاروان بوده، نام هيدج از هودج يا محمل گرفته شده که در زمان هاي گذشته براي حمل بزرگان استفاده مي‌شده ، قدمت اين شهر به زمان هاي دور برمي گردد ولي از زماني که دختر شاه خدابنده سلطان محمد خدابنده که مقبره آن درگنبد سلطانيه است ،هنگام عبور از آن شهر که آن زمان روستايي دور بوده ، دخترش دچار بيماري شديدي شده و بعد از مداوا در همان مکان فوت مي‌کند از آنجا که اين منطقه آب و هوايي بسيار مطبوع داشته در همانجا دخترش را دفن و مقبره‌اي زيبا از سنگ مرمر سفيد وکمياب برايش مي سازد که در سال 1352 توسط تاراجگران هويت ربوده شد و از آن زمان نام هيدج در بين شهرهاي معروف در تاريخ ايران ماندگار شد.

اطلاعات تماس

ایران – استان زنجان، هیدج، بلوار امام خمینی، میدان شهرداری
کد پستی :
۴۵۷۳۱۳۷۵۷۱

شماره تماس با تلفنخانه:
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

فکس :
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

پست الکترونیکی :
info@hidaj.ir

Template Design:Dima Group