Wednesday 23rd September 2020

شهردار هیدج: تخریب بناهای فرسوده از الویت‌های ایمن سازی شهری است

کد خبر: 1637 | تاریخ انتشار: ۱۳:۳۴:۴۱ - شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ | بدون نظر

دکتر امیدی با این مطلب عنوان داشت: هدف اصلی از مقوله ی تخریب بناهای فرسوده، ضمن ایمن‌سازی شهری توجه و پاسخ به نیازهای شهروندان در راستای زدودن زشتی‌های حاصل از وجود بناهای مخروبه در شهر و در نهایت ایجاد شهری زیبا با استانداردهای بالای زندگی شهری است.

شهردار هیدج تصریح کرد: با توجه به وجود بناهای مخروبه و غیر ایمن در سطح شهر، شهرداری هیدج با هدف ساماندهی املاک و ساختمان های رها شده و فرسوده در راستای ایمن سازی، ایجاد آرامش اجتماعی شهروندان و زیباسازی شهری در دوره پنجم شورای اسلامی با تشکیل کارگروه ویژه با جدیت و اهتمام تمام اجرای ماده ۱۱۰ قانون شهرداری‌ها را در دستور کار خود قرار داده بطوریکه طی دو سال اخیر تعداد ۳۲ مورد بنای فرسوده را تخریب نموده است.

ایشان در پایان عنوان نمود: انتظار می‌رود شهروندان عزیز با مراجعه به شهرداری و برابر ضوابط طرح تفصیلی مصوب شهر نسبت به ساماندهی املاک رها شده و فرسوده با همکاری شهرداری اقدام نمایند.

شایان ذکراست درهمین رابطه طی سالجاری تعداد ۱۸ واحد فرسوده تخریب گردیده است.

تاریخچه شهر

هیدج یکی از شهرهای استان زنجان است که در فاصله ۷۳ کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و از غرب به صائین قلعه از شرق به خرمدره متصل می شود زبان مردم این شهر ترکی آذربایجانی با لهجهٔ خاص هیدج است. این شهر زادگاه حکیم هیدجی است. در گذشته مردمان آن را “هيه” مي ناميدند که در آن دروازه و کاروانسرا براي استراحت کاروان بوده، نام هيدج از هودج يا محمل گرفته شده که در زمان هاي گذشته براي حمل بزرگان استفاده مي‌شده ، قدمت اين شهر به زمان هاي دور برمي گردد ولي از زماني که دختر شاه خدابنده سلطان محمد خدابنده که مقبره آن درگنبد سلطانيه است ،هنگام عبور از آن شهر که آن زمان روستايي دور بوده ، دخترش دچار بيماري شديدي شده و بعد از مداوا در همان مکان فوت مي‌کند از آنجا که اين منطقه آب و هوايي بسيار مطبوع داشته در همانجا دخترش را دفن و مقبره‌اي زيبا از سنگ مرمر سفيد وکمياب برايش مي سازد که در سال 1352 توسط تاراجگران هويت ربوده شد و از آن زمان نام هيدج در بين شهرهاي معروف در تاريخ ايران ماندگار شد.

اطلاعات تماس

ایران – استان زنجان، هیدج، بلوار امام خمینی، میدان شهرداری
کد پستی :
۴۵۷۳۱۳۷۵۷۱

شماره تماس با تلفنخانه:
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

فکس :
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

پست الکترونیکی :
info@hidaj.ir

Template Design:Dima Group