Sunday 31st May 2020

دکتر امیدی: شب‌های هیدج روشن‌تر می‌شود

کد خبر: 1632 | تاریخ انتشار: ۵:۳۶:۲۱ - پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ | بدون نظر

شهردار هیدج گفت: با برنامه ريزي و اقدامات صورت گرفته در راستای اصلاح روشنایی شهر به زودی شب‌های هیدج روشن‌تر می‌شود.

دكتر مسعود امیدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌که با مساعدت اعضای شورا در راستای اصلاح روشنایی ورودی شهر از ابتدای بلوار امام تا میدان سادات و اخذ مجوزهای لازم از شرکت توزیع برق، اقدامات عملیاتی این طرح در دستور کار شهرداری قرار گرفت.

وی با اشاره به این‌که با اصلاح‌ روشنایی شهری به زودی شب‌های هیدح یکی از روشن ترین و زیباترین شب‌های استان خواهد شد، اظهار کرد: مردم متدین هیدج لایق بهترین خدمات عمرانی تاسیساتی و شهری هستند .

وی عنوان کرد: تجهیزات روشنایی مسیر فعلی نیز در راستای تامین روشنایی بلوار کنگره شصت و روشنایی بلوار حاج آخوند به کار گرفته خواهند شد.

وی ادامه داد: روشنایی خیابان اصلی نیز توسط شهرداری و با تصویب شورای شهر اصلاح و ارتقا خواهد یافت.

.نورآرایی و آذین بندی شهری حرفه ایست که هدف آن خلق و احیای کیفیت محیط شهری می باشد.دامنه فعالیت این حرفه به طور معمول شب هنگام را دربر میگیرد.با توجه به اینکه شهرهای امروزی تبدیل به مکان های شبانه روزی شده اند ضرورت توجه به کیفیت محیط شبانه از سوی طراحان شهری امری بدیهی است.نور های مختلفی که از طریق نور پردازی ،شب هنگام عناصر شهری را روشن میسازد، بسته به آنکه با چه رنگی،از چه جهتی و با چه شدتی تابیده شود تاثیرات کیفی متفاوتی در فضا ایجاد می کند.لذا منظر شبانه به عنوان جزئی جدا نشدنی در طراحی شهری باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

رويكرد حاكم بر شوراي شهر و مجموعه شهر شهر مبتني بر انسان محوري ميباشد و تصميمات سازنده و عملياتي براي نشاط شهري نيز در همين راستا اتخاذ شده است.

طي دوسال فعاليت شوراي اسلامي و شهرداري هيدج اقدامات سازنده اي جهت تامين و اصلاح روشنايي بلوار سروستان، بلوار ملت، پارك حكيم هيدجي و مسير دسترسي به زيرگذرها،، ورودي شهرهيدج كه شامل سه ميدان غربي ، شرقي و مركزي، ضلع شمالي لاله، ضلع جنوبي لاله، زيرگذر خط راه اهن ، و در اينده نزديك تامين روشنايي بلوار كنگره شصت هم در دستور كار شهرداري قرار دارد.

موارد فوق با اعتباري بالغ بر ٢٠ ميليارد ريال از محل منابع داخلي شهرداري تامين شده است.

تاریخچه شهر

هیدج یکی از شهرهای استان زنجان است که در فاصله ۷۳ کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و از غرب به صائین قلعه از شرق به خرمدره متصل می شود زبان مردم این شهر ترکی آذربایجانی با لهجهٔ خاص هیدج است. این شهر زادگاه حکیم هیدجی است. در گذشته مردمان آن را “هيه” مي ناميدند که در آن دروازه و کاروانسرا براي استراحت کاروان بوده، نام هيدج از هودج يا محمل گرفته شده که در زمان هاي گذشته براي حمل بزرگان استفاده مي‌شده ، قدمت اين شهر به زمان هاي دور برمي گردد ولي از زماني که دختر شاه خدابنده سلطان محمد خدابنده که مقبره آن درگنبد سلطانيه است ،هنگام عبور از آن شهر که آن زمان روستايي دور بوده ، دخترش دچار بيماري شديدي شده و بعد از مداوا در همان مکان فوت مي‌کند از آنجا که اين منطقه آب و هوايي بسيار مطبوع داشته در همانجا دخترش را دفن و مقبره‌اي زيبا از سنگ مرمر سفيد وکمياب برايش مي سازد که در سال 1352 توسط تاراجگران هويت ربوده شد و از آن زمان نام هيدج در بين شهرهاي معروف در تاريخ ايران ماندگار شد.

اطلاعات تماس

ایران – استان زنجان، هیدج، بلوار امام خمینی، میدان شهرداری
کد پستی :
۴۵۷۳۱۳۷۵۷۱

شماره تماس با تلفنخانه:
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

فکس :
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

پست الکترونیکی :
info@hidaj.ir

Template Design:Dima Group