Sunday 31st May 2020

شهردار هیدج: باتوجه به تقارن دهه مبارک فجر با ایام فاطمیه، حفظ و نگهداشت حرمت ایام فاطمیه در فضاسازی شهری لازم و واجب است

کد خبر: 1335 | تاریخ انتشار: ۱۲:۳۸:۰۳ - سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ | بدون نظر

دکتر امیدی در جلسه کمیته فرهنگی شهرداری با اشاره به تقارن دهه فجر با ایام فاطمیه عنوان داشت : شهرداری در فضاسازی شهری به مناسبت دهه فجر ، حفظ حرمت ایام فاطمیه را لازم دانسته و به پاس احترام و حفظ جایگاه بزرگ بانوی اسلام، نورپردازی و استفاده از ریسه های رنگی را متناسب با این ایام در دستور کار خود قرار داده است.

ایشان در ادامه تصریح نمود: مرام و مکتب ما مرام فاطمی است لذا تلاش ما براین است بیش از هرچیز مرام و سیره فاطمه زهرا سلام الله علیه را در تمام عرصه های زندگی هم ملاک عمل خودمان قرار دهیم و هم در راستای بسط و گسترش این فرهنگ در بین مردم قدم برداشته و فاطمی وار در راستای رضایت خداوند متعال و شهروندان وظایف قانونی خود را انجام دهیم.

شهردار هیدج در پایان عنوان داشت: تقارن دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با ایام فاطمیه زمینه ای مناسب برای تبیین دستاوردهای معنوی انقلاب است و امیدواریم که ملت بزرگوار ما در آستانه چهلمین سال انقلاب اسلامی با قدرت و عزم و ایمانی فراتر از همیشه حضور حماسی، دشمن شکن و عزت آفرین خود را در روز ۲۲ بهمن نمایش دهند تا اقتدار و شرف این نظام را برجهان و جهانیان بیش از پیش طنین انداز سازند.

شایان ذکراست جشن بزرگ انقلاب با ویژه برنامه های شاد و متنوع پس از پایان ایام فاطمیه و شهادت سالروز فاطمه زهرا سلام الله علیه ، روز ۲۱ بهمن در مجموعه ورزشی وحدت هیدج برگزار خواهد شد.

تاریخچه شهر

هیدج یکی از شهرهای استان زنجان است که در فاصله ۷۳ کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و از غرب به صائین قلعه از شرق به خرمدره متصل می شود زبان مردم این شهر ترکی آذربایجانی با لهجهٔ خاص هیدج است. این شهر زادگاه حکیم هیدجی است. در گذشته مردمان آن را “هيه” مي ناميدند که در آن دروازه و کاروانسرا براي استراحت کاروان بوده، نام هيدج از هودج يا محمل گرفته شده که در زمان هاي گذشته براي حمل بزرگان استفاده مي‌شده ، قدمت اين شهر به زمان هاي دور برمي گردد ولي از زماني که دختر شاه خدابنده سلطان محمد خدابنده که مقبره آن درگنبد سلطانيه است ،هنگام عبور از آن شهر که آن زمان روستايي دور بوده ، دخترش دچار بيماري شديدي شده و بعد از مداوا در همان مکان فوت مي‌کند از آنجا که اين منطقه آب و هوايي بسيار مطبوع داشته در همانجا دخترش را دفن و مقبره‌اي زيبا از سنگ مرمر سفيد وکمياب برايش مي سازد که در سال 1352 توسط تاراجگران هويت ربوده شد و از آن زمان نام هيدج در بين شهرهاي معروف در تاريخ ايران ماندگار شد.

اطلاعات تماس

ایران – استان زنجان، هیدج، بلوار امام خمینی، میدان شهرداری
کد پستی :
۴۵۷۳۱۳۷۵۷۱

شماره تماس با تلفنخانه:
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

فکس :
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

پست الکترونیکی :
info@hidaj.ir

Template Design:Dima Group