Friday 22nd March 2019

شهردار هیدج: زمین ها و بناهای متروکه وخالی از سكنه در شهر مهمترین بستر زمينه ساز آسیب های اجتماعی و برهم زدن انظباط شهری مي باشند.

دکتر مسعود امیدی با بیان اینکه عدم بهره برداری از اراضی بلااستفاده ، غیرمحصور و رهاشده در سطح شهر علاوه برمزاحمت هایی که برای شهروندان ایجاد می نماید، یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن و بهای خدمات در شهرها بوده و افزون برآن نیز باعث ایجاد نگرانی ها برای آسايش شهروندان، مشکلات بهداشتی ، زیست محیطی و … برای مدیریت شهری می گردد ، گفت: دراین راستا باید در بحث چگونگی استفاده از این اراضی فرهنگ سازی لازم صورت پذيرد .

وی در ادامه افزود: طی یکسال گذشته شهرداری باهمکاری مالکین برخی بناهای مخروبه در شهر اقدام به تخریب و یا حصارکشی اراضی متروکه نموده ولی بااینحال هنوز اراضی زیادی درسطح شهر وجود دارد که بلااستفاده می باشد که وجود این اراضی موجب گردیده که شهرداری به لحاظ ارائه خدمات، امکانات و ساماندهی مکانی و فضایی کاربری شهر، با مشکل مواجه گردد و همین امر بالطبع بار مالی و افزایش هزینه های خدمات شهری را در پی دارد.

شهردار هیدج در پایان عنوان داشت : شایسته است مالکین محترم اراضی اینچنینی حداقل نسبت به حصارکشی زمین خود اقدام نمایند که در همین راستا شهرداری نیز آماده ی همکاری و مساعدت های لازم به مالكان زمين ها و بناهای مذكور می باشد.

شایان ذکر است شهرداری درخصوص اراضی متروکه و بناهای مخروبه می تواند طبق ماده ۱۱۰ قانون شهرداری ها نسبت به حصارکشی آن ها اقدام و هزینه های مربوطه را از مالک دریافت نماید.

تاریخچه شهر

هیدج یکی از شهرهای استان زنجان است که در فاصله ۷۳ کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و از غرب به صائین قلعه از شرق به خرمدره متصل می شود زبان مردم این شهر ترکی آذربایجانی با لهجهٔ خاص هیدج است. این شهر زادگاه حکیم هیدجی است. در گذشته مردمان آن را “هيه” مي ناميدند که در آن دروازه و کاروانسرا براي استراحت کاروان بوده، نام هيدج از هودج يا محمل گرفته شده که در زمان هاي گذشته براي حمل بزرگان استفاده مي‌شده ، قدمت اين شهر به زمان هاي دور برمي گردد ولي از زماني که دختر شاه خدابنده سلطان محمد خدابنده که مقبره آن درگنبد سلطانيه است ،هنگام عبور از آن شهر که آن زمان روستايي دور بوده ، دخترش دچار بيماري شديدي شده و بعد از مداوا در همان مکان فوت مي‌کند از آنجا که اين منطقه آب و هوايي بسيار مطبوع داشته در همانجا دخترش را دفن و مقبره‌اي زيبا از سنگ مرمر سفيد وکمياب برايش مي سازد که در سال 1352 توسط تاراجگران هويت ربوده شد و از آن زمان نام هيدج در بين شهرهاي معروف در تاريخ ايران ماندگار شد.

اطلاعات تماس

ایران – استان زنجان، هیدج، بلوار امام خمینی، میدان شهرداری
کد پستی :
۴۵۷۳۱۳۷۵۷۱

شماره تماس با تلفنخانه:
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

فکس :
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

پست الکترونیکی :
info@hidaj.ir

Template Design:Dima Group