Friday 22nd March 2019

ایجاد خزانه کشت گلهای فصلی در شهرداری هیدج

طبق گزارش واحد باغبانی و فضای سبز شهرداری ، کاشت ۲۰۰۰ مترمربع انواع گل فصلی و زینتی موجب سودآوری و کاهش چشم گیر هزینه های خرید گل شده است . بطوریکه با سرمایه گذاری حدود ۵ میلیون تومان جهت خرید انواع بذور گل های فصلی و تکثیر و کشت در خزانه ای به مساحت ۲۰۰۰ مترمربع ، درحال حاضر گل های تولید شده بالغ بر ۶۰ میلیون تومان ارزش مالی دارد . کما اینکه درصورت تهیه این گل ها از بازار، شهرداری می بایست مبلغی بیش از این هزینه می نمود و این درحالیست که بذور کاشته شده آماده انتقال و کاشت در فضای سبز شهری هستند و عملا تمامی نیاز فضای سبز شهری را پوشش می‌دهند.

انواع گل اطلسی، شاه پسند، کوکب، رعنا، تاج خروس، آهار و برخی دیگر از گل های فصلی از جمله گل های تولید شده توسط شهرداری در این خزانه می باشد.

شایان ذکر است در طول ۷ ماه گذشته کاشت و تکثیر بیش از ۵۰۰۰ بوته انواع گل رز، ترون و یاس با ارقام اصلاح شده نیز در گلخانه های شهرداری صورت گرفته که در نوع خود آمار قابل توجهی می باشد.

همچنین کاشت گل محمدی در مجموعه باغ شهرداری به مساحت بیش از ۳ هکتار در طی ۷ماه گذشته از دیگر اقدامات حوزه ی باغبانی و فضای سبز شهرداری بوده است .

تاریخچه شهر

هیدج یکی از شهرهای استان زنجان است که در فاصله ۷۳ کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و از غرب به صائین قلعه از شرق به خرمدره متصل می شود زبان مردم این شهر ترکی آذربایجانی با لهجهٔ خاص هیدج است. این شهر زادگاه حکیم هیدجی است. در گذشته مردمان آن را “هيه” مي ناميدند که در آن دروازه و کاروانسرا براي استراحت کاروان بوده، نام هيدج از هودج يا محمل گرفته شده که در زمان هاي گذشته براي حمل بزرگان استفاده مي‌شده ، قدمت اين شهر به زمان هاي دور برمي گردد ولي از زماني که دختر شاه خدابنده سلطان محمد خدابنده که مقبره آن درگنبد سلطانيه است ،هنگام عبور از آن شهر که آن زمان روستايي دور بوده ، دخترش دچار بيماري شديدي شده و بعد از مداوا در همان مکان فوت مي‌کند از آنجا که اين منطقه آب و هوايي بسيار مطبوع داشته در همانجا دخترش را دفن و مقبره‌اي زيبا از سنگ مرمر سفيد وکمياب برايش مي سازد که در سال 1352 توسط تاراجگران هويت ربوده شد و از آن زمان نام هيدج در بين شهرهاي معروف در تاريخ ايران ماندگار شد.

اطلاعات تماس

ایران – استان زنجان، هیدج، بلوار امام خمینی، میدان شهرداری
کد پستی :
۴۵۷۳۱۳۷۵۷۱

شماره تماس با تلفنخانه:
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

فکس :
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

پست الکترونیکی :
info@hidaj.ir

Template Design:Dima Group