Thursday 25th April 2019

شهردار هیدج: وقف در توسعه شهری نقش بسزایی دارد

شهردار هیدج با اشاره به اینکه وقف در توسعه شهری نقش بسزایی دارد، گفت: البته باید این نکته را متذکر شویم که تاثیرات فرهنگ وقف باید در سطح شهرها محسوس باشد.

مسعود امیدی در جلسه با مسؤولان اوقاف خواستار ترویج و احیای فرهنگ وقف شد و اظهار کرد: با توجه به اینکه طرح تفصیلی در تصميمات شهري نقش بسزايي دارد از همین رو برای تعیین و مشخص شدن اراضی وقفی در طرح و در صورت امکان تغییر کاربری این اراضی که می‌تواند در رشد هر چه بهتر شهر تاثیرگذار باشد اقدامات بسزايي انجام دادكه اين مهن ، تعامل و هماهنگی شهرداری و اوقاف با رعایت ضوابط و قوانین موقوفات را می‌طلبد.

وی با اشاره به حساسیت وقف در جامعه از دیدگاه مقام معظم رهبری بیان کرد: موقوفات باید به وقفیت باقی بمانند، لازم است اراضی موجود در سایر نقاط شهر که در محدوده طرح شهرداری است و به واسطه وقف بودن نمی‌شود طرح را متوقف کرد.

شهردار هیدج با بیان اینکه به علت عدم آگاهی و شناخت شهرداری از اراضی وقف نیاز به شناخت آنها برای شهرداری ضروری است، اضافه کرد: همچنین شهرداری و شورا بر موقوفات حساس هستند و با تعامل و هماهنگی شهرداری و اوقاف با طی مراحل قانونی اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

امیدی با اشاره به اینکه وقف در توسعه شهری نقش بسزایی دارد، بیان کرد: البته باید این نکته را متذکر شویم که تاثیرات فرهنگ وقف باید در سطح شهرها محسوس باشد.

وی با اشاره به برخی از راه‌های ترویج فرهنگ وقف در جامعه افزود: وقف از افتخارات دین اسلام است و از نظر اسلام وقف راه‏گشایی برای رفع محرومیت‏‌های مادی و معنوی جامعه است.

شهردار هیدج در ادامه به اجرای برخی از پروژه‌های شهری نیز اشاره کرد و گفت: هدف اصلی و عمده در اجرای این مسئله باید در راستای تسهیل در تامین انتظارات اساسی شهروندان و ارتقای شاخص‌های شهروندی باشد.

وی گفت: همچنین سامان‌‌دهی مشاغل شهری، توجه به سنت حسنه وقف و نقش کاربردی این سنت در تامین‌شدن نیازهای گسترده و ضروری شهروندان با قیمت مناسب و در یک مکان متمرکز، حمایت از زمینه‌های تولید، بهره‌برداری بهینه از فضاهای مفید و اصلاح منظر شهری از برنامه‌های شهرداری هیدج است که در سال جاری دنبال می‌شود.

لازم به ذکر است، شهردار هيدج در پايان خبر داد در هفته هاي اتي مراسم كلنگ زني مسجد جامع جديد هيدج با حضور مردم فهيم و نجيب هيدج و مسولان شهرستاني و استاني و حضور مديران اوقاف كشور صورت خواهد گرفت كه يكي از برنامه هاي اصلي شوراي دوره پنجم توجه به تسهيل عبور مرور ترافيكي و تدابير لازم جهت حفظ جان شهروندان در نقاط حادثه خيز خواهد بود.

 

تاریخچه شهر

هیدج یکی از شهرهای استان زنجان است که در فاصله ۷۳ کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و از غرب به صائین قلعه از شرق به خرمدره متصل می شود زبان مردم این شهر ترکی آذربایجانی با لهجهٔ خاص هیدج است. این شهر زادگاه حکیم هیدجی است. در گذشته مردمان آن را “هيه” مي ناميدند که در آن دروازه و کاروانسرا براي استراحت کاروان بوده، نام هيدج از هودج يا محمل گرفته شده که در زمان هاي گذشته براي حمل بزرگان استفاده مي‌شده ، قدمت اين شهر به زمان هاي دور برمي گردد ولي از زماني که دختر شاه خدابنده سلطان محمد خدابنده که مقبره آن درگنبد سلطانيه است ،هنگام عبور از آن شهر که آن زمان روستايي دور بوده ، دخترش دچار بيماري شديدي شده و بعد از مداوا در همان مکان فوت مي‌کند از آنجا که اين منطقه آب و هوايي بسيار مطبوع داشته در همانجا دخترش را دفن و مقبره‌اي زيبا از سنگ مرمر سفيد وکمياب برايش مي سازد که در سال 1352 توسط تاراجگران هويت ربوده شد و از آن زمان نام هيدج در بين شهرهاي معروف در تاريخ ايران ماندگار شد.

اطلاعات تماس

ایران – استان زنجان، هیدج، بلوار امام خمینی، میدان شهرداری
کد پستی :
۴۵۷۳۱۳۷۵۷۱

شماره تماس با تلفنخانه:
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

فکس :
۳۵۷۵۲۷۲۷ – ۰۲۴

پست الکترونیکی :
info@hidaj.ir

Template Design:Dima Group